16 maja w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim odbył się wernisaż prac
młodych artystów, finalistów konkursu artystycznego GAJA ZIELONA
ZIEMIA. Pokazanych zostało 47 najlepszych prac w kategoriach:
charakteryzacja i plakat. Dodatkową atrakcją była prezentacja wybranych
prac charakteryzatorskich na żywo. Przechadzające się po Arkadach
Kubickiego modelki w autorskich strojach studentów Wyższej Szkoły
Artystycznej zrobiły niemałe wrażenie na przybyłych gościach. Dodatkowo
cały wieczór uświetnił recital poezji Marleny Zynger. Jeszcze raz
dziękujemy wszystkim za cudowne artystyczne doznania!
piątek, 18 maja 2012
środa, 9 maja 2012
wtorek, 8 maja 2012
WERNISAŻ PRAC MŁODYCH ARTYSTÓW „GAJA ZIELONA ZIEMIA”
WERNISAŻ PRAC MŁODYCH ARTYSTÓW „GAJA ZIELONA ZIEMIA”
W dniu 16 maja 2012r. (środa) o godzinie 17:00 w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się wernisaż prac młodych artystów, finalistów konkursu artystycznego „GAJA zielona Ziemia”. Podczas wernisażu będą wystawione najciekawsze prace młodych twórców w czterech kategoriach: plakat, praca charakteryzatorska, zdjęcie i film, obrazujące jak młodzi artyści widzą kwestie zmian klimatu na Ziemi. Wydarzeniu artystycznemu będzie towarzyszył recital poezji Marleny Zynger. Organizatorem całości jest Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie.
Konkurs, zorganizowany przez Wyższą Szkołę Artystyczną w Warszawie, był skierowany do młodych twórców w wieku od 16 do 24 roku życia z całej Polski. Tematem konkursu były zmiany klimatu i możliwości ich redukcji przez człowieka widziany oczami artystów. Dzięki udziałowi w konkursie młodzi ludzie mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami zmian klimatycznych, a następnie stworzenia dzieła prezentującego ich wizję tego problemu przy użyciu artystycznych form wyrazu, takich jak: plakat, praca charakteryzatorska, film, i zdjęcie. Każdej pracy towarzyszył opis prezentujący motywację, pomysł uczestnika konkursu w kontekście zmian klimatycznych i możliwości ich redukcji poprzez działalność człowieka.
Wyboru finalistów konkursu dokonało Jury - do którego zostali zaproszeni artyści, twórcy, krytycy sztuki oraz eksperci, w tym m.in.: Paweł Althamer, Szymon Bojko, Marek Goździewski, Zbigniew Karaczun, Rafał Kochański, Jacek Leśny, Maciej Andrzej Łubowski, Iwona Maciszewska, Agata Manowska, Robert Manowski, Tomasz Woźniak.
„Poprzez konkurs i wystawę chcieliśmy stworzyć przestrzeń edukacyjną do spotkania natury i sztuki” – powiedział Paweł Althamer, jeden z członków Jury.
„Konkurs pokazał, że poprzez sztukę młodzi ludzie chętniej interesują się tematem ekologii”- podkreślił Robert Manowski z Wyższej Szkoły Artystycznej – „Z informacji otrzymanych od uczestników wiemy, że wymagało to od nich zgłębienia tematu, wykreowania własnego zdania i stworzenia wizji plastycznej”.
Komisja Konkursowa przyznała jedną nagrodę Grand Prix (nagrodą jest profesjonalny Tablet graficzny), jedną nagrodę pierwszą w kategorii charakteryzacja oraz w sumie cztery wyróżnienia. Uhonorowała też wyniki głosowania przez Internet - przyznając cztery nagrody Internautów.
„Otrzymaliśmy wiele inspirujących i bardzo różnych prac w, tym charakteryzatorskich. Niezwykłe było to, że prawie każdy artysta szedł własną drogą kreacji „- podkreśliła Agata Manowska, Dyrektor Artystyczna WSA- „Tworzone postacie charakteryzatorskie nawiązywały do fashion, body painting, a jeszcze inne były oparte na wizjach kostiumów, które przekraczają zwykłe pojęcie ubioru teatralnego lub filmowego- tworząc zupełnie nową kategorię myślenia kreatywnego o kostiumie”.
W Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowanych zostanie 40 najciekawszych prac, a w nastrój opowieści o Ziemi, klimacie, roli człowieka w dbaniu o Ziemię i twórczym tego pojmowaniu przez artystów wprowadzi nas poezja Marleny Zynger. Dodatkowo pokazywane będą na modelkach kreacje charakteryzatorskie, które dodadzą przestrzennego wymiaru prezentowanym pracom.
poniedziałek, 7 maja 2012
Wyniki konkursu
Jury w ocenie prac plastycznych kierowało się następującymi kryteriami:
- koncepcja pracy i jej prawidłowy opis,
- zgodność tematu z regulaminem,
- wartość artystyczna i oryginalność pracy,
- walory estetyczne.
Komisja Konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
GRAND PRIX
GRAND PRIX przyznano Marcie Lis za pracę charakteryzatorską „Dym”
NAGRODA I
Nagrodę I w kategorii Praca charakteryzatorska przyznano Martynie Kłos za pracę „Klisza nowego
życia”.
W kategorii Plakat, Fotografia oraz Film – Komisja podjęła jednogłośnie decyzję o nie przyznawaniu nagrody I.
WYRÓŻNIENIA
Wyróżnienia w kategorii Praca charakteryzatorska przyznano Aleksandrze Wichowskiej za pracę „Helios Bóg życia” oraz Katarzynie Braułle za pracę „Zawleczka”.
Wyróżnienia w kategorii Plakat przyznano Marii Jankowskiej za pracę „Globalne ocieplenie” oraz Agnieszce Siurek za pracę „UWAGA! Zmiana klimatu”.
W kategorii Fotografia oraz Film – Komisja podjęła jednogłośnie decyzję o nie przyznawaniu wyróżnienia.
NAGRODA INTERNAUTÓW
Komisja uhonorowała wybór Internautów.Kategoria Praca charakteryzatorska – Joanna Wasilewska „Przemyt egzotycznych ptaków”.
Kategoria Plakat – Katarzyna Kuzawska „Ziemia żywicielka.
Kategoria Fotografia – Magdalena Tomaszewska „Kompromis wody i ognia”.
Kategoria Film – Adam Soroczyński „Drzewo”.
Członkowie
Komisji Konkursowej i organizatorzy dziękują wszystkim za udział w
konkursie, za podjęcie trudnych i ważnych w edukacji młodych ludzi
tematów, gratulują wszystkim Uczestnikom życząc dalszych sukcesów!
Rozstrzygnięcie konkursu
Na czas długiego weekendu majowego pół Polski wyjechało, aby korzystać z pięknej pogody i cieszyć się Gają. Tuż przed nim 27 kwietnia 2012 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „GAJA zielona Ziemia”. W skład komisji konkursowej weszli: Paweł Athamer, Szymon Bojko, Marek Goździewski, Zbigniew Karaczun, Rafał Kochański, Piotr Lenartowicz, Jacek Leśny, Maciej Andrzej Łubowski, Iwona Maciszewska, Agata Manowska, Robert Manowski oraz Tomasz Woźniak.
Subskrybuj:
Posty (Atom)