wtorek, 8 maja 2012

WERNISAŻ PRAC MŁODYCH ARTYSTÓW „GAJA ZIELONA ZIEMIA”

WERNISAŻ PRAC MŁODYCH ARTYSTÓW „GAJA ZIELONA ZIEMIA”
W dniu 16 maja 2012r. (środa) o godzinie 17:00 w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się wernisaż prac młodych artystów, finalistów konkursu artystycznego „GAJA zielona Ziemia”. Podczas wernisażu będą wystawione najciekawsze prace młodych twórców w czterech kategoriach: plakat, praca charakteryzatorska, zdjęcie i film, obrazujące jak młodzi artyści widzą kwestie zmian klimatu na Ziemi. Wydarzeniu artystycznemu będzie towarzyszył recital poezji Marleny Zynger. Organizatorem całości jest Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie.
Konkurs, zorganizowany przez Wyższą Szkołę Artystyczną w Warszawie, był skierowany do młodych twórców w wieku od 16 do 24 roku życia z całej Polski. Tematem konkursu były zmiany klimatu i możliwości ich redukcji przez człowieka widziany oczami artystów. Dzięki udziałowi w konkursie młodzi ludzie mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami zmian klimatycznych, a następnie stworzenia dzieła prezentującego ich wizję tego problemu przy użyciu artystycznych form wyrazu, takich jak: plakat, praca charakteryzatorska, film, i zdjęcie. Każdej pracy towarzyszył opis prezentujący motywację, pomysł uczestnika konkursu w kontekście zmian klimatycznych i możliwości ich redukcji poprzez działalność człowieka.
Wyboru finalistów konkursu dokonało Jury - do którego zostali zaproszeni artyści, twórcy, krytycy sztuki oraz eksperci, w tym m.in.: Paweł Althamer, Szymon Bojko, Marek Goździewski, Zbigniew Karaczun, Rafał Kochański, Jacek Leśny, Maciej Andrzej Łubowski, Iwona Maciszewska, Agata Manowska, Robert Manowski, Tomasz Woźniak.
„Poprzez konkurs i wystawę chcieliśmy stworzyć przestrzeń edukacyjną do spotkania natury i sztuki” – powiedział Paweł Althamer, jeden z członków Jury.
„Konkurs pokazał, że poprzez sztukę młodzi ludzie chętniej interesują się tematem ekologii”- podkreślił Robert Manowski z Wyższej Szkoły Artystycznej – „Z informacji otrzymanych od uczestników wiemy, że wymagało to od nich zgłębienia tematu, wykreowania własnego zdania i stworzenia wizji plastycznej”.
Komisja Konkursowa przyznała jedną nagrodę Grand Prix (nagrodą jest profesjonalny Tablet graficzny), jedną nagrodę pierwszą w kategorii charakteryzacja oraz w sumie cztery wyróżnienia. Uhonorowała też wyniki głosowania przez Internet - przyznając cztery nagrody Internautów.
„Otrzymaliśmy wiele inspirujących i bardzo różnych prac w, tym charakteryzatorskich. Niezwykłe było to, że prawie każdy artysta szedł własną drogą kreacji „- podkreśliła Agata Manowska, Dyrektor Artystyczna WSA- „Tworzone postacie charakteryzatorskie nawiązywały do fashion, body painting, a jeszcze inne były oparte na wizjach kostiumów, które przekraczają zwykłe pojęcie ubioru teatralnego lub filmowego- tworząc zupełnie nową kategorię myślenia kreatywnego o kostiumie”.
W Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowanych zostanie 40 najciekawszych prac, a w nastrój opowieści o Ziemi, klimacie, roli człowieka w dbaniu o Ziemię i twórczym tego pojmowaniu przez artystów wprowadzi nas poezja Marleny Zynger. Dodatkowo pokazywane będą na modelkach kreacje charakteryzatorskie, które dodadzą przestrzennego wymiaru prezentowanym pracom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz