W dzisiejszych czasach wydaję się nam, że potrafimy kontrolować wszelkie trudne sytuacje, które maja miejsce na naszej ziemi. Za każdym razem szukamy rozsądnych lub po prostu racjonalnych rozwiązań. Ziemia istnieje od miliardów lat i samoistnie kreowała swoją naturę i życie na niej. Kilka miliardów lat temu pojawiły się pierwsze stworzenia . Jednak los chciał aby żyjące istoty egzystowały w zgodzie z naturą. Dzięki temu nastąpił etap ewolucji. Zwierzęta zaakceptowały środowisko i odwrotnie. Jednak pojawienie się istoty znacznie mądrzejszej, zaczęło przynosić powolną destrukcję planety.
Człowiek od początku korzystał z surowców danych przez środowisko. Jednak umiejętność ich zastosowania dała mu do myślenia, iż sam może wytworzyć nowe surowce. I tak, przez tysiące a nawet miliony lat człowiek dążył do „przejęcia” władzy nad ziemią. Miał na celu poprawę własnego bytu i chciał, aby życie było łatwiejsze, bardziej komfortowe. Człowiek zaś każdego dnia tworzy nowe mechanizmy, przetwarza surowce, produkuje, buduje . Przez wszystkie etapy życia istot ludzkich, ziemia była raz niszczona , a następnie ludzkość oddawała jej władze. Z dnia na dzień zagrożenia spowodowane trzęsieniami ziemi, powodziami, naturalnie pochłaniają domy, tereny i ludzi. Należy zadać sobie jednak pytanie : Jak żyje się nam, a jak planecie? Czy to wszystko jest naprawdę konieczne?
Duża część ludzi w dzisiejszych czasach korzysta z aut. Niestety spaliny ulatujące do powietrza, zanieczyszczają nie tylko środowisko ale i nasze zdrowie. Efekty zanieczyszczenia powietrza odczuwalne są w skali całego globu. Emisja związków węgla do atmosfery powoduje zwiększenie warstwy utrudniającej „ ucieczkę” ciepła z powierzchni Ziemi, co w konsekwencji prowadzi do stopniowego ocieplenia klimatu. Następstwami efektu cieplarnianego jest m.in. zwiększenie ilości burz tropikalnych, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów oraz rozrastanie się obszarów pustynnych.
Pytanie teraz, jak temu zapobiec?. Odpowiedź jest trudna. Od lat powstają liczne protesty na rzecz ochrony środowiska, nie zawsze jednak przynoszą one pozytywne rezultaty i nie ma konkretnych rozwiązań.
Ile razy widzimy jak człowiek usuwa drzewa tylko wyłącznie, aby poszerzyć jakiś teren. Niby nic wielkiego. Ale gdy zbierzemy wielką grupę takich ludzi to jednocześnie wielka grupa drzew po prostu zniknie. A czym są drzewa ? Są tradycją tej ziemi. Rosną na niej już do milionów lat i to m.in. dzięki nim oddychamy zdrowym i świeżym powietrzem.
Słysząc te wszystkie zbrodnie przeciw naszej planecie nasuwa się kolejne pytanie : Co możemy zrobić?.
Tak naprawdę możemy wiele. Uważam, że najpierw powinniśmy zacząć od siebie samych i wymagać od siebie dyscypliny. Szanować planetę jak tylko możemy, używać rowerów, środków transportów komunikacji miejskiej albo po prostu w miarę możliwości chodzić pieszo, czy segregując śmieci, rozpowszechnić recykling, oszczędzać wodę i energię. Tu, mógłbym napisać kolejne linijki jak to robić dokładnie. Drugi krok, to przekazywać te zachowania swoim kolegom, dzieciom, by one umiały w naturalny sposób rozumieć dobro płynące z takiego zachowania. Trzeci krok, to uczyć pokolenie starszych, przyzwyczajonych żyć nie ekologicznie, by umieli dostrzec wartości ziemi bez osiągnięć cywilizacji, która ją niszczy. Następnie można myśleć o sposobie przekonania różnych instytucji do zaniechania produkcji przedmiotów nam zbytecznych, które tworzone są tylko dla własnego zysku firm (np.jednorazowe opakowania, liczne ozdoby, produkty, których się nie naprawia tylko wyrzuca i kupuje nowe itp). Zastanówmy się wspólnie, ile jest rzeczy, które posiadamy, ale z nich nie korzystamy, a kiedyś będą śmieciem, zalegającym setki lat w ziemi.
Oczywiście zmiany klimatyczne nie są spowodowane tylko działalnością człowieka, ale w dużej mierze jej skutki wywoływane są właśnie przez NAS.
Pamiętajmy, że jeśli to nie MY ochronimy planetę, to kto ? Więc zmieńmy myślenie !
Autor pracy: Adam Soroczyński
Kategoria pracy: Film
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz