czwartek, 29 marca 2012

Zmiana na pierwszej pozycji

Bardzo szybko Krytyczna-metaliczna wyszła na prowadzenie. Ale prac jest dużo.Ludziska! Oglądajcie! Głosujcie!!
Poza pracami z charakteryzacji są także plakaty, fotografia i...jeden film!!:))

wtorek, 27 marca 2012

Głosowanie ruszyło!

Zaczęła się zacięta walka. Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. W chwili obecnej prowadzi Madame z papieru. Zapraszamy do głosowania!

poniedziałek, 26 marca 2012

Dziś zaczynamy głosowanie!!

Dziś zaczynamy głosowanie!!
Przypominamy, że jeden użytkownik może oddać tylko jeden głos na "TAK",
na pracę w danej kategorii (np. "Plakat"). Oznacza to, że jeden
użytkownik może oddać maksymalnie 4 głosy, po jednym w każdej z
kategorii: Charakteryzacja, Plakat, Film, Fotografia.
Zapraszajcie do odwiedzenia naszej strony - www.gajazielonaziemia.pl
oraz rejestracji jak najwięcej znajomych!

sobota, 24 marca 2012

TRASH WARRIOR

Inspiracją dla postaci Trash Warrior stali się dla mnie wojownicy.
Od plemiennych Indian poczynając, przechodząc przez pojecie warrior w high fashion i kończąc na futurystycznych wyobrażeniach.
Ubrany w bioniczną i wyposażony w moc recyklingu Trash warrior jest gotowy stoczyć walkę z przerażającym potworem – Globalnym Ociepleniem.
Jego niezaprzeczalna wola walki podkreślona bojowym makijażem gwarantuje zwycięstwo.
Autorka pracy: Joanna Kuć
Kategoria pracy: Charakteryzacja – projekt postać


Głosowanie!!

Głosowanie rozpoczniemy w najbliższy poniedziałek - 26 marca.
Przypominamy, że jeden użytkownik może oddać tylko jeden głos na "TAK",
na pracę w danej kategorii (np. "Plakat"). Oznacza to, że jeden
użytkownik może oddać maksymalnie 4 głosy, po jednym w każdej z
kategorii: Charakteryzacja, Plakat, Film, Fotografia.
Zapraszajcie do odwiedzenia naszej strony - www.gajazielonaziemia.pl
oraz rejestracji jak najwięcej znajomych!

piątek, 23 marca 2012

Technologia a ekologia

W swojej Pracy inspirowałem się tym jaki wpływ na nasza planetę i na nas samych ma nieustanna modernizacja świata, a także rozwój technologiczny.
W naszym życiu coraz większy wpływ ma technologia,rozwój cywilizacji wymusza powstawanie coraz większej liczby urządzeń elektronicznych, bez których już w tej chwili nie potrafilibyśmy funkcjonować. Zwiększają one naszą wydajność, poprawiają komfort życia, pozwalają na prowadzenie badań naukowych, pomagają w opiece nad chorymi.
Elektronika jednak prędzej czy później zużywa się lub psuje i trafia do śmietników.Te odpady elektroniczne są efektem zużywania się naszych komputerów, telefonów komórkowych, sprzętu AGD i innych urządzeń codziennego użytku. Na całym świecie generujemy obecnie 20. milionów ton takich niebezpiecznych dla środowiska i zdrowia śmieci.
Problem polega na tym, że w procesie recyklingu do środowiska trafia wiele zanieczyszczeń w postaci metali ciężkich. Kiedy wdychamy zanieczyszczone nimi powietrze, dostają się do naszych organizmów i kumulują w nich, zaburzając naturalne procesy biologiczne.
Skupiłem się przede wszystkim na mrocznej stronie wpływu technologi na człowieka, czyli cybernetyzacji naszego stylu życia.Istotnym faktem jest tu to,że w przyszłości może dojść do połączenia maszyny z człowiekiem, a co za tym idzie do uzależnieniu człowieka od techniki w podstawowych czynnościach dnia powszedniego. Widzimy taką zależność w światach “cyberpunkowych”.
Często cyberpunk przedstawia przyszłość jako świat niegościnny. Zatłoczone ulice moknące w nieustającym deszczu, a także świat pokryty gęstymi szarymi chmurami przez, które nie przebija się światło słoneczne to chleb powszedni. Większość Ziemi pokryta jest metalem i maszynami, te wszystkie czynniki sprawiały ,że nie istnieje prawie żadna roślinność.
W przyszłości te wszystkie czynniki mogą doprowadzić do całkowitej cybernetyzacji naszego świata co za tym idzie do zniszczenia naturalnego porządku naszej planety , przez co Ziemia przestanie dla nas być “zieloną planetą” a stanie się bardziej podobna do tej z filmu “Mad Max”, czy z powieści typu “cyberpunk”.
Autor pracy: Piotr Fydryszek
Kategoria pracy: Charakteryzacja – projekt postać


Głosowanie!!!

Głosowanie w konkursie "Gaja zielona ziemia" rozpoczniemy w najbliższy poniedziałek - 26 marca.
Przypominamy, że jeden użytkownik może oddać tylko jeden głos na "TAK",
na pracę w danej kategorii (np. "Plakat"). Oznacza to, że jeden
użytkownik może oddać maksymalnie 4 głosy, po jednym w każdej z
kategorii: Charakteryzacja, Plakat, Film, Fotografia.

Przypominamy, że głosujemy na stronie konkursowej. http://www.gajazielonaziemia.pl/

Przemyt egzotycznych ptaków

Celem pracy było ukazanie okrucieństwa związanego z przemytem ptaków egzotycznych, najczęściej zagrożonych gatunków, które przez ten proceder mogą wyginąć w zupełności i możemy ich nigdy nie zobaczyć.
Ptaki są transportowane najczęściej w plastikowych butelkach. Rozcinany jest bok butelki, który jest zalepiany po włożeniu tam zwierzęcia, dziobem skierowane do otworu z którego się zazwyczaj pije. Ten sposób unieruchamia je na wiele godzin, a zaklejanie dziobów taśmą ma zapobiegać wydawaniu dźwięków. Bardzo często długa podróż wycieńcza i okalecza ptaki, a wiele z nich nie przeżywa nielegalnego transportu. Jednak zysk jest zbyt duży, by nie ryzykować życia tych pięknych stworzeń.
W mojej pracy nie chciałam ukazywać wprost ptaków, ale przede wszystkim połączenie jakie występuje w naturze – kolory stroju modelki kojarzą się z drzewem, a jej twarz jest barwna jak upierzenie ptaków, na głowie ma asymetryczną perukę z liści egzotycznych drzew. Krwawe łzy, rana na policzku i przeraźliwie smutny wyraz twarzy modelki tworzy atmosferę niemego krzyku oraz niemocy w jakiej są te stworzenia.
Jednocześnie jest ubrana w klatkę – pogiętą i zakrwawioną. Bo nikt nie dba czym i jak są one przewożone – liczy się zysk.
Jedno ze zdjęć przedstawia modelkę, która wychodzi z klatki – w moim rozumieniu to nadzieja na uwolnienie ich, na odmianę ich losu. Wszystko zależy od nas.
Autorka pracy: Joanna Wasilewska
Kategoria pracy: Charakteryzacja – projekt postać

Kwiatów pył

Do zapylenia kwiatów dochodzi poprzez ich własny pyłek, przez pyłek innych kwiatów oraz poprzez przede wszystkim działalność owadów oraz wiatru.
Kwiaty zwabiają owady swoją barwą oraz zapachem. Pyłek kwiatowy jest głównym pożywieniem owadów. Kwiaty są również zapylane poprzez działalność wiatru tzw. wiatropylność.
Do zapylenia dochodzi wtedy, gdy pyłek pojawi się na znamieniu słupka, wykiełkuje, tworząc cienką nitkowatą łagiewkę która wnika do woreczka zalążkowego. Pyłek kwiatowy dzięki działalności wiatru jest przenoszony na bardzo odległe terytoria, dzięki czemu kwiaty mogą przetrwać na naszej Ziemi, a nasze oczy cieszyć się ich pięknym widokiem w ogrodach bądź na łąkach.
Autorka pracy: Iga Orłowska
Kategoria pracy: Fotografia

…be eco

by być eko, naprawdę nie trzeba dużo. Wystarczy odrobina chęci i samodyscypliny. Niestety większość społeczeństwa o tym nie pamięta, nie przejmując się o lepsze jutro, o przyszłość własnych dzieci. Ludzie potrafią tylko narzekać na globalne fabryki, które wypuszczają tony często toksycznych środków w atmosferę, wodę albo pod ziemię. Mało kto patrzy na własne postępowanie i ratunek matce ziemi, uważając że on sam jeden nic nie zmieni. To nie prawda! Nawet jedna osoba więcej, która zaczyna o to dbać jest kolejnym, wspaniałym krokiem do lepszego jutra.
Przykładem może być tak często bagatelizowany problem, jakim jest nielegalny wysyp śmieci. Ludzie myślą, że kolejny “tylko jeden” papierek po batonie nic nie zmienia. Nikt się nie przejmuje, że ten maleńki papierek będzie rozkładał się w ziemi przez następne 500 lat. A przecież wystarczyło by wrzucić go do odpowiedniego kontenera, które w tym momencie są niemal na każdej ulicy.
Kolejnym problemem, jaki chciałabym poruszyć w mojej pracy są zawrotne zmiany w przesuwaniu się pór roku. Naukowcy po wieloletnich badaniach ze zdumieniem stwierdzili, że na dzień dzisiejszy każda pora roku przesunęła się w czasie o prawie dwa miesiące. To dlatego w grudniu mamy jeszcze piękną jesień, a w marcu mrozy. Wszystko spowodowane jest przez lekkomyślność społeczeństwa i lekceważenie sygnałów, jakie wysyła nam już od kilku lat Ziemia.
W fotografiach mojego autorstwa przedstawiłam tylko kilka problemów dotyczących otoczenia z globalnym skutkiem. Jest ich jednak dużo więcej. Liczę na to, że takie konkursy i nagłaśnianie problemu sprawi, że każdy człowiek zastanowi się nad tym, jak może wyglądać Ziemia w przyszłości. Pomyśli również, jak będą musiały żyć jego dzieci oraz wnuki i zacznie działać już teraz. ZACZNIJMY OD SIEBIE!
Autorka pracy: Joanna Krysztoforska
Kategoria pracy: Fotografia

Przyroda w trójwymiarze

Od połowy XIX w. średnia temperatura atmosferyczna, a także temperatura oceanów drastycznie wzrosła. Można mówić, iż globalne ocieplenie jest faktem. Prawdopodobne jest to, że powodem tego zjawiska jest emisja gazów cieplarnianych przez człowieka. Ale czy na pewno?
Unia Europejska zobowiązała się do redukcji wydzielania gazów z 1990 r. do 2020 r. o 20 %. Zobowiązała się również, by 20% energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Oba te założenia wymagają wielkich nakładów pieniężnych i zmian w społeczeństwie i w gospodarce. Plany te sięgają daleko w przyszłość. Uważam je za niemożliwe do zrealizowania.
Za przykład można wziąć plan 5- letni zatwierdzony przez Sejm PRL w latach ’70. Był on niemożliwy do zrealizowania. Teraz mamy plany 30- letnie, 50- letnie, czy też 100- letnie. Niedorzeczne jest mówienie, iż społeczeństwo, czy też gospodarka w przeciągu tych lat zmieni się tak, by zrealizować postawione nam cele przez ekologów. Śledząc epoki można zauważyć, iż zmiana klimatu jest zjawiskiem cyklicznym. Klimat od zawsze się zmieniał bez żadnej pomocy nas- ludzi. Około 200 lat temu zakończył się bardzo zimny okres nazywany przez ekologów Małą epoką lodowcową, idąc głębiej w przeszłość można zauważyć wyjątkowo ciepły okres nazywany Średniowiecznym optimum klimatycznym. Wtenczas średnia temperatura była dużo wyższa niż teraz. Gdy będziemy szukać jeszcze wcześniej nietrudno zauważyć gorący okres w epoce brązu, nazywany Maksimum Holoceńskim. Zostaje nam zadać sobie jedno pytanie: Czy emisja gazów do atmosfery jest powiązana ze zmianami klimatu?
Okres globalnego ocieplenia rozpoczyna się od połowy XIX w. Temperatura wzrosła o 0,5 stopnia Celsjusza. Nietrudno zauważyć, iż ocieplenie rozpoczęło się zanim samochody i samoloty zostały wymyślone. Co więcej do 1940 roku temperatura wzrasta, później maleje w okresie Powojennego cudu gospodarczego, gdy wybudowane zostało wiele fabryk, czy też manufaktur. Temperatura ponownie wzrasta dopiero od lat ’70 do dnia dzisiejszego. Ludzie handlujący zezwoleniami na emisję dwutlenku węgla zarabiają dużo. Uważam, że stąd ten krzyk medialny o globalnym ociepleniu. Ale niech każdy indywidualnie rozważy powyżej zadane pytanie.
Inną sprawą jest ochrona środowiska. Każdy z nas powinien segregować śmieci, w miarę swoich możliwości zapobiegać zanieczyszczeniom i oczywiście oszczędzać wodę. Moja praca ma przedstawiać nie tyle piękno otaczającej nas przyrody, ile to, że została ono wpisane w nasze życie i możemy ja napotkać praktycznie wszędzie- w ogrodach, w parkach, a nawet w centrach handlowych. Miejmy nadzieję, iż przyroda pozostanie integralnym elementem naszego życia, a ocieplenie klimatu nie stanie się poważnym problemem.
Moja praca została wywołana techniką 3D. Do prawidłowego odczytania jej potrzebne są okulary 3D typu Red-Cyan.
Autor pracy: Filip Pawlus
Kategoria pracy: Fotografia

Głosowanie!

Nareszcie!! Od poniedziałku 26.03 będzie można głosować na jedną wybraną pracę biorącą udział w konkursie!! Głosowanie odbędzie się na stronie http://www.gajazielonaziemia.pl/

Zapraszamy!!!

Nadzieja umiera ostatnia

Plakat, grafika przedstawia świat w którym spełniły się wszystkie koszmary współczesnego człowieka: wojny z użyciem broni jądrowej, pandemie i katastrofy ekologiczne. Świat pozbawiony wszelkich wartości niezbędnych do życia i rozwoju, opustoszały, pełny ruin i pozostałości dawnej cywilizacji, niepotrzebnej już nikomu technologii. Przyczyna takiej wizji jest świadomość w jakim kierunku zmierza nasza cywilizacja. Trudno skupić się na konkretnych źródłach zagrożeń z przerażającej przyczyny – jest ich zatrważająca ilość. Jednym aspektem które łączy natomiast je wszystkie jest fakt ze determinuje je człowiek i szkodliwy dla ekosystemu “rozwój” naszej cywilizacji. Jest on przyczyną wszystkich problemów które ignorujemy mimo ze niebawem nie będziemy w stanie sobie z nimi poradzić, a tym bardziej nasza planeta której dobro w sposób naturalny powinno być priorytetem. Z każdym dniem zbliżamy się do punktu kiedy świadomość ze jest za późno uderzy w nas z rozpaczliwą siłą. Już teraz należny zadbać o siebie i przyszłość wszystkich współistniejących gatunków. Przede wszystkim należy zmienić tendencje do konsumpcyjnego stylu życia, poprzez akcje społeczne uświadomić w jaki sposób jest napędzany rynek i jego produkt, dobra o skróconej-planowanej żywotności. Wszelkiego rodzaju restrykcje względem norm wydzielania szkodliwych substancji do otoczenia muszą być zaostrzone, ściśle przestrzegane i nadzorowane by nie doprowadziły do nieodwracalnych zmian abiotycznych i ograniczenia bioróżnorodności. Z pomocą musi również przyjść nauka której zdobycze mogą stać się zbawieniem. By tak się jednak stało należy zwiększyć finansowanie badań nad poszukiwaniami alternatywnych i odnawialnych źródeł energii by wydobycie i eksploatacja ropy w obecnej formie zniknęła na zawsze. Trzeba wykorzystać potencjał nauki i technologi ze wszystkich dziedzin, zarówno nauk ścisłych jak i społecznych, tak by rozwiązać problem braku porozumienia między człowiekiem, a przyrodą i jej prawami. Wspólnie jako świadome społeczeństwo jesteśmy w stanie uciec od zagrożeń i wizji zrujnowanego świata pochłoniętego martwicą.

Autorka pracy: Dagmara Wróbel

Kategoria pracy: Plakat

Kompromis wody i ognia

Naszą inspiracją do działania stały się odwierty wykonane przez Rosjan na Antarktydzie w celu zdobycia wody, która przez dwadzieścia milionów lat była odizolowana. Wypuszczenie do atmosfery ogromnej ilości azotu i tlenu, który się tam znajdował mogłoby doprowadzić do nieodwracalnej zmiany klimatu na ziemi. Pojawiło się więc pytanie: do jakiego stopnia mogą posunąć się ludzie kierowani pragnieniem zaspokojenia wiedzy? Czy w pełni usprawiedliwia ona aberracji natury moralnej?

Postanowiłyśmy wyrazić to poprzez dwa antagonizmy. Woda stała się dla nas symbolem ładu i bezmiaru możliwości. Ogień, stojący do niej w opozycji, ma w sobie pierwiastek chaosu, jest siłą destrukcyjną, metaforą działań człowieka. Może on niszczyć, ale też oczyszczać. Właśnie to ostatnie słowo jest cechą łączącą te dwa żywioły będące swoim potwierdzeniem poprzez zaprzeczenie.

Dla większości ludzi związek z przyrodą jest właśnie małżeństwem bez miłości. Dlatego warto ich przekonywać do kupna samochodów posiadające technologię redukcji emisji dwutlenku węgla lub korzystania z odnawialnych źródeł energii. Propozycją ogólnokrajową jest ograniczenie transportu poprzez wyprzedawanie produktów w regionie ich wytwarzania, choć kluczowe wydają się działania najprostsze. Slogan dotyczący siatek jednorazowych – pobrzmiewający w uszach niezwykle często, mimo iż rzadko spotykamy alternatywę dla „reklamówki”. Każdy zna frazes, że są one nierozkładalne przez bakterie, zwierzęta, rośliny. Choć zdecydowanie sugestywniejsza wydaje się informacja, że korzystamy z niej średnio zaledwie trzydzieści minut, podczas gdy rozkłada się ona przez czterysta lat. Oczywistym wydaje się też sposób na zaoszczędzenie prądu poprzez odsunięcie lodówki od kuchenki, mało kto jednak sobie zdaje sprawę, że gotując pod pokrywką zaoszczędzamy 300% energii. Codziennie możemy starać się zapobiegać zmianom klimatycznym, nie podejmując przy tym heroicznych wysiłków, wystarczy jedynie pamiętać o zwykłych czynnościach, które mogą nie tylko umilić nam życie, ale także środowisku.

Autorki pracy: Agata Leśniak oraz Magdalena Tomaszewska

Kategoria pracy: Fotografia

Inspirująca reklama Act on CO2

Zobaczcie sami jak profesjonaliści podchodzą do tematu globalnego ocieplenia w reklamie.

Reklama była zrealizowana na zlecenie rządu brytyjskiego, a jej zadaniem było uświadomienie mieszkańcom wysp brytyjskich, że globalne ocieplenie to jest to czego doświadczamy tu i teraz oraz to czemu sami możemy przeciwdziałać w naszym codziennym życiu.

ZIEMIA I JA

ZIEMIA I JA

Ziemia to planeta nieustających przemian. Choć jej powierzchnia wydaje się stabilna to klimat na kuli ziemskiej zmienia się. Jeśli nie będziemy uważni zmiany te będą zachodzić coraz szybciej. Przede wszystkim rewolucja przemysłowa wywołała zmiany w naturalnym efekcie cieplarnianym. Gazy znajdujące się w atmosferze, takie jak dwutlenek węgla, metan oraz para wodna spełniają bardzo ważne zadanie:

- zatrzymują ciepło słoneczne i utrzymują w naszej planecie odpowiednią temperaturę.

Pożerające ropę samochody, elektrownie, fabryki wydzielają ogromne ilości C02, który powoduje, że w atmosferze zatrzymuje się więcej ciepła. Temperatura na ziemi rośnie i mówi się o globalnym ociepleniu. Sami też zdążyliśmy zauważyć, że:

- lata stają się coraz gorętsze
- zimy coraz łagodniejsze.

Klimatolodzy przewidują, że w nadchodzących dziesięcioleciach dojdzie do globalnego ocieplenia.

Skutki efektu cieplarnianego: -średnie temperatury wzrosną o 2°C

-topnienie lodowców górskich, lodu zgromadzonego wokół biegunów ( lądolód Grenlandzki zmniejsza się rocznie o 50 km3)
-wzrost poziomu wód oceanów o 0,1 mm rocznie
-wyginie około 30 % gatunków, które już dziś są zagrożone
-występowanie huraganów i tropikalnych nawałnic
-zachwianie równowagi zjawisk takich jak: cykl wiatrów czy prądów morskich
-obniżenie jakości powietrza doprowadzi do zagrożenia zdrowia człowieka (choroby płuc i alergie)
-wzrost temperatury i wilgotności stworzy idealne warunki dla szybkich mutacji mikroorganizmów (pojawienie się nowych wirusów i drobnoustrojów)

Aby nie doprowadzić do tych zmian wystarczą niewielkie działania. Gdy się je zsumuje dadzą naprawdę dużo!

Aby ratować klimat każdy z nas może pomóc:

-pilnując ilości zużywanego ciepła (zmniejszenie ogrzewania do 18° C)
-lepiej domykając okna i drzwi
-selekcjonując swoje zakupy(unikać wszystkiego co zbedne)
-kupować produkty ekologiczne,lokalne
-naciskać na polityków, producentów i reklamowców, aby wybierali zachowania ekologiczne,działając odpowiedzialnie i z rozsądkiem
-korzystać z przedmiotów. które nie niszczą środowiska np. rowery
-ograniczać użycie dezodorantów, pestycydów, papierosów, rozpuszczalników i innych szkodliwych substancji z którymi mamy do czynienia na co dzień.

Autor pracy: Piotr Kwiatkowski

Kategoria pracy: Plakat

DYM

„Czym jest zanieczyszczenie powietrza?

Zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego nazywamy wprowadzenie substancji stałych, ciekłych i gazowych, w ilościach, które mogą ujemnie wpłynąć na zdrowie człowieka, klimat, przyrodę żywą, wody, gleby lub spowodować inne szkody w środowisku. Różnorodne skutki wynikające z obecności zanieczyszczeń związane są z rodzajem szkodliwości oraz ich stężeniem. Wprowadzone do atmosfery zanieczyszczenia najogólniej dzielimy na pyły i gazy. Pyły podobnie jak para wodna, wpływają głównie na zmianę właściwości fizycznych powietrza. Chemiczne zmiany natomiast powodowane są przez gazy. Należy pamiętać, że o ile redukcja zanieczyszczeń pyłowych została na świecie w zasadzie opanowana, o tyle redukcja gazów wciąż jest nierozwiązywalnym problemem.

Skąd się ono bierze?

Powietrze zanieczyszczają wszystkie substancje gazowe, stałe lub ciekłe, znajdujące się w powietrzu w ilościach większych niż ich średnia zawartość. Ogólnie zanieczyszczenia powietrza dzieli się na pyłowe i gazowe. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje powietrze zanieczyszczone jako takie, którego skład chemiczny może ujemnie wpłynąć na zdrowie człowieka, roślin i zwierząt, a także na inne elementy środowiska (wodę, glebę). Zanieczyszczenia powietrza są najbardziej niebezpieczne ze wszystkich zanieczyszczeń, gdyż są mobilne i mogą skazić na dużych obszarach praktycznie wszystkie komponenty środowiska. Głównymi źródłami zanieczyszczeń są:

*uprzemysłowienie i wzrost liczby ludności,

*przemysł energetyczny 
*przemysł transportowy.” *

Inspiracją dla pracy jest zanieczyszczenie powietrza w obecnych czasach. Człowiek będący w dzisiejszych realiach wilkiem dla własnej osoby w sposób metaforyczny zostaje zamknięty w plastykowej tubie imitującej industrialny komin. Otacza go gęsty, fabryczny dym. Niszcząca trucizna tworzona przez konsumpcyjny pęd za wiecznie uciekającym rozwojem ukazuje wzajemną reakcję personalno-techniczną. Ciało jest chore, jednakże bohater ma chęci by dojrzeć w swoim opętaniu, zakładając maskę z żywego liścia i utrzymując czyste, zielone płuca. Jest to jego świadoma myśl skierowana ku zdrowszej przyszłości.


Autorka pracy: Marta Lis

piątek, 9 marca 2012

Globalne ocieplenie

Środowisko naturalne – zagrożenia i formy ochrony.

Środowisko, w którym żyjemy jest obecnie bardzo skażone. Jedynie nieliczne obszary mogą zachowały pierwotny stan. Większość terenów jest bardzo zaniedbanych i zniszczonych. Powietrze, którym oddychamy powoli staje się dla nas wrogiem. Trzeba więc podjąć odpowiednie kroki, by przeciwdziałać dewastacji. Wiele krajów zdaje sobie sprawę ze skali zagrożenia i podejmuje poważną dyskusję. Jej celem jest uświadomienie społeczeństwom i innym krajom skali problemu. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stopnień zanieczyszczenia środowiska naturalnego znacznie się zwiększył. Do wód trafia coraz więcej chemikaliów i ścieków, w lasach coraz częściej spotkać można dzikie wysypiska. Stale zwiększa się także emisja dwutlenku węgla do atmosfery, co powoduje ocieplanie klimatu. Coraz więcej mówi się o potrzebie ochrony przyrody.

W swojej pracy plastycznej poruszam problem ocieplenia klimatu. Jak można temu zaradzić i co to właściwie jest?

Globalne ocieplenie jest prawdopodobnie skutkiem rozwoju przemysłu i motoryzacji. Wprawdzie podwyższenie temperatury jest niemal niezauważalne przez człowieka, ale wpływ ocieplenia na planetę może być katastrofalny w skutkach.

Rezultatem globalnego ocieplenia klimatu Ziemi mogą być susze, katastrofalne powodzie, huraganowe wiatry i pożary. Zauważalne zmiany mogą dotyczyć również świata roślin i zwierząt. Dla naukowców pytanie o przyczyny ocieplania się klimatu i poszukiwanie sposobów przeciwdziałania temu procesowi jest równie ważne jak przeciwdziałanie jego skutkom

Klimat Ziemi zmienia się w wyniku modyfikacji czynników zewnętrznych, w tym zmian konfiguracji cykli orbitalnych zmian efektu cieplarnianego, wywołanych głównie zmianami koncentracji gazów cieplarnianych oraz erupcji wulkanicznych wpływających także na koncentrację gazów cieplarnianych jak i ograniczenie dopływu światła słonecznego do powierzchni Ziemi. Dokładne przyczyny współczesnego ocieplenia pozostają obiektem badań. Istnieje pogląd naukowy głoszący, że wywołany działalnością człowieka wzrost atmosferycznych gazów cieplarnianych spowodował większość ocieplenia obserwowanego od początków ery przemysłowej. Pogląd ten dotyczy szczególnie ostatniego pięćdziesięciolecia, dla którego dostępne są najbardziej szczegółowe bezpośrednie pomiary temperatury atmosfery oraz stężenia gazów cieplarnianych. Powstały też hipotezy wyjaśniające wzrost temperatury, które odbiegają od tej opinii naukowej. Jedna z nich sugeruje, że ocieplenie to efekt zmian w aktywności słonecznej, która wpływa na formowanie się chmur. Jedną z przyczyn wzrostu temperatury Ziemi jest nadmierne nagromadzenie w atmosferze pary wodnej, dwutlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku siarki i metanu. Znaczne ilości tych gazów dostają się do atmosfery również w wyniku procesów naturalnych. Jednak za wzrost koncentracji tych związków w atmosferze w ostatnim stuleciu odpowiedzialny jest głównie człowiek. Porównanie sposobu, w jaki nagromadzone w atmosferze gazy oddziałują na bilans cieplny Ziemi do procesów zachodzących w szklarni jest jak najbardziej adekwatne. Atmosfera ziemska, podobnie jak ściany szklarni, przepuszcza krótkofalowe promieniowanie Słońca (światło i promieniowanie ultrafioletowe), dzięki czemu znaczna część energii słonecznej dociera do powierzchni Ziemi. Tu zamieniana jest na ciepło czyli promieniowanie długofalowe, które Ziemia wypromieniowałaby z powrotem w przestrzeń kosmiczną, gdyby nie atmosfera, a właściwie para wodna i inne gazy, które są taką samą pułapką dla ciepła, jak ściana szklarni.

Część promieniowania słonecznego dochodzącego do powierzchni Ziemi nie jest pochłaniana i zamieniana na ciepło, lecz ulega odbiciu i wraca w przestrzeń kosmiczną. Stosunek ilości promieniowania odbitego do ilości promieniowania padającego na daną powierzchnię określa się mianem albedo. Jego wartość zależy od charakteru powierzchni – szczególnie dużym albedo charakteryzuje się pokrywa i górna powierzchnia chmur. Dlatego im mniejsze stają się obszary pokryte wiecznym śniegiem, tym mniejsza część promieniowania ulega odbiciu i tym szybciej rośnie temperatura na Ziemi.

Globalne ocieplenie klimatu może doprowadzić do topnienia pokryw lodowych. Przypuszcza się nawet, że pęknięcie, które pojawiło się w ostatnich latach w pokrywie lodowej Zachodniej Antarktydy jest właśnie wynikiem globalnego ocieplenia klimatu. Topnienie pokryw lodowych może spowodować podwyższenie się poziomu mórz i zagrożenia dla milionów ludzi żyjących na nisko położonych wybrzeżach mórz i w pobliżu ujść rzek. Szacuje się że poziom morza podnosi się o 6 cm w ciągu 10 lat. Jeśli temperatura na Ziemi będzie nadal wzrastać, miasta takie jak Rotterdam, London, Nowy Orlean czy Wenecja znajdą się pod wodą. Z praw fizyki wynika również, że wzrost temperatury wody powoduje wzrost jej objętości, co może jeszcze spotęgować efekt wywołany topnieniem lodu. Nawet małe zmiany temperatur mają poważny wpływ na świat żywych istot. Wzrost temperatury powoduje migrację zwierząt i przesuwanie obszarów występowania roślin ku chłodniejszym dotychczas regionom – na północ na półkuli północnej i na południe na półkuli południowej.

Jak zapobiec skutkom globalnego ocieplenia? Po pierwsze należy zmniejszyć ilości spalanego paliwa. Obecnie są wprowadzane prawa o zmniejszaniu emisji węgla i innych gazów do atmosfery oraz obowiązek nakładania i budowania specjalnych filtrów i kominów.

Następnym zadaniem jest kompleksowa kontrola i modernizacja maszyn elektrycznych, silników spalinowych oraz izolacji cieplnych znajdujących się w budynkach, jak również zastąpienie zużywanej ropy naftowej gazem ziemnym.

Kolejnym krokiem i chyba najważniejszym jest wprowadzenie w przemyśle zupełnie nowych technologii.

Ważne jest, abyśmy na co dzień, wśród najbliższego otoczenia zapobiegali występowaniu nadmiernych emisji spalin oraz innych związków chemicznych do środowiska, bowiem od nas tak naprawdę zależy czy zdołamy zapobiec procesom globalnego ocieplenia klimatu.

Kolejnym zagadnieniem wartym rozważenia jest ochrona środowiska. W tym celu

Działanie ochrony gleby należy obejmuje:

ciągłe ograniczanie emisji zanieczyszczeń ( spalin, pyłów, szkodliwych gazów )
rozsądne i minimalne korzystanie z chemicznych środków ochrony roślin (szczególną uwagę powinno się zwrócić na gospodarstwa ekologiczne, które eliminują wszelkie nawozy pochodzenia chemicznego; stosowane są naturalne metody zabezpieczania roślin i nawozy pochodzenia naturalnego );
właściwe składowanie i segregacja odpadów;
tworzenie obszarów zielonych , otulin, sadzenie nowych drzew, ograniczona wycinka;
stosowanie płodozmianu;
wprowadzenie biologicznych sposobów walki ze szkodnikami;

Również w Polsce tworzone są obszary ochrony środowiska np.:

parki narodowe
rezerwaty przyrody
pomniki przyrody
parki krajobrazowe
strefy ochronne – otuliny
obszar chronionego krajobrazu
ochrona gatunkowa roślin, zwierząt, grzybów

Nasza troska o środowisko naturalne może mieć miejsce wszędzie. Należy wiedzieć o tym jak wiele dobrego dla środowiska może uczynić jedna osoba. Pamiętamy o tym każdego dnia dokonując wstępnej segregacji śmieci, ograniczając zużycie wody, energii poprzez gaszenie światła w pustych pomieszczeniach, czy papieru poprzez elektroniczny obieg dokumentów i dwustronne drukowanie.

Autorka pracy: Natalia Trochonowicz

Ziemia – do niej należymy, od niej zależymy

Życie na Ziemi jest zagrożone z wielu powodów, z których większość jest związana z działalnością człowieka. Emisje dwutlenku węgla pochodzące z procesu spalania paliw kopalnianych oraz wycinanie lasów doprowadziły do globalnego ocieplenia. Ma to poważne konsekwencje dla naszej przyszłości. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę, wykorzystujmy więc naukę do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą nam w przyszłości żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Moją pracą chce przedstawić problem globalnego ocieplenia, co wiąże się z topnieniem lodowców. Globalne ocieplenie jest prawdopodobnie skutkiem rozwoju przemysłu i motoryzacji. Człowiek, spalając coraz więcej paliw, wycinając lasy i zakładając na ich miejscu miasta, zakłady przemysłowe i pola uprawne, przyczyniła się pośrednio do globalnego ocieplenia i zmiany klimatu. Wprawdzie podwyższenie temperatury nie jest odczuwalne dla człowieka, ale wpływ ocieplenia na planetę może być katastrofalny w skutkach. Może doprowadzić do topnienia pokryw lodowych. Przypuszcza się nawet, że pęknięcie, które pojawiło się w ostatnich latach w pokrywie lodowej Antarktydy Zachodniej jest właśnie wynikiem globalnego ocieplenia. Obszary arktyczne są niezbędną częścią globalnego systemu klimatycznego. W ciągu ostatnich 100 lat atmosfera ocieplała się w tempie dwukrotnie wyższym od dotychczasowej średniej. Pokrywa lodowa na morzach gwałtownie się zmniejszyła, a któregoś lata pod koniec obecnego stulecia może całkowicie zniknąć. Topnienie arktycznych lodów wywrze poważny wpływ na życie wielu ludzi, eksploatację nieodnawialnych zasobów, takich jak ropa i gaz, a także rybołówstwo i żeglugę.

Aby powstrzymać globalne ocieplenie można obniżyć temperaturę ogrzewania mieszkania lub ograniczyć zużywanie energii elektrycznej ograniczenie zużycia paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny. Można tego dokonać na przykład chodząc do pracy czy szkoły pieszo (lub jeżdżąc rowerem), zamiast jeździć samochodem. Można także zdecydować się na podróżowanie komunikacją publiczną. Powinniśmy wyłączać nieużywane urządzenie elektryczne a także niepotrzebne światło. Instalować na dachach domów kolektory i baterie słoneczne wykorzystujące promieniowanie słoneczne. Społeczeństwo powinno natomiast inwestować w elektrownie słoneczne i wiatrowe.

Odkrywajmy naturę, cieszmy się nią ale pamiętajmy o tym by ją chronić.

Autorka pracy: Katarzyna Malczewska

Elektrowania Bełchatów

Klimat na Ziemi niezmiennie się zmienia. Również naturalne jest to, że następują po sobie glacjały oraz interglacjały. Obecnie według badań i nawet naszych osobistych obserwacji, dostrzegamy jak klimat się ociepla – żyjemy w okresie między glacjałami. Wchodząc w dywagacje na temat przyczyn tego zjawiska, napotkamy na główny ich podział, a mianowicie na czynniki naturalne i antropogeniczne. W tym momencie możemy dyskutować w jakim stopniu to człowiek zmienia swoje środowisko i jaki tak naprawdę jest jego udział w kształtowaniu klimatu lokalnego jak i globalnego. Istotne jest to co widzimy. Antarktyda maleje w zastraszającym tempie. Rokrocznie zwiększa się tempo topnienia lodu szelfoweg, a wynosi nawet kilkadziesiąt km sześciennych na rok. Gazy cieplarniane, emisja CO2, dziura ozonowa… Wszystkie te czynniki zaburzają działanie ekosystemu i są emitowane przez nas w nadmiernych ilościach. Substancje szkodliwe są wytwarzane przez zakłady produkcyjne i usługowe, pojazdy mechaniczne, wysypiska, hałdy oraz wiele innych źródeł. Istnieją regulacje prawne, międzynarodowe konwencje i porozumienia dotyczące ograniczeń emisji zanieczyszczeń. Dużymi restrykcjami obciążone są głównie zakłady przemysłowe, wytwórcze, elektrownie. Jest to logiczne podejście, ale z drugiej strony czy nie powinno się zacząć edukacji od samych podstaw? Uważam, że wiedza społeczeństwa na temat tego jak oni sami wpływają na swoje otoczenie jest relatywnie mała. Sami nie zdają sobie sprawy jak szkodzą sobie i innym paląc plastiki, jak wiele substancji rakotwórczych jest uwalniane w tym procesie. Wypalanie traw doszczętnie i nieodwracalnie niszczy lokalny ekosystem. Przykłady można mnożyć, a zachowania ludzkie nie będą się zminiały, jeśli nie będzie prowadzona odpowiednia kampania dająca możliwość zrozumienia tego problemu. Podejrzewam że słysząc o drastycznej zmianie miąższości lodowca większość ludzi przyjmuje to do wiadomości, ale uznają że w żaden sposób ich to nie dotyczy. To nieprawda! Trzeba uświadamiać ludzi, że to każdy z nas kształtuje swoje otoczenie, że dbanie o ekosystem w lokalnych granicach nie jest trudne i nie wymaga wielkich nakładów. Niekiedy potrzebne są tylko chęci.
Autor pracy: Jakub Ochnio

Uwaga! Zmiana klimatu

Tematyka plakatu koncentruje się na problemie wymierania gatunków, które jest jednym ze skutków szybkich zmian klimatycznych. Na zmniejszanie się bioróżnorodności znaczny wpływ ma także zanikanie siedlisk naturalnych, spowodowane ekspansywną gospodarką oraz przemysłem. Człowiek nie jest świadomy jak wielkim zagrożeniem dla niego samego jest zmniejszanie różnorodności biologicznej. Wymarcie jednego gatunku wpływa na pozostałe, ponieważ wszystkie organizmy na ziemi połączone są siecią wzajemnych zależności. W przypadku szybkich zmian klimatycznych zwierzęta i rośliny o wąskim zakresie tolerancji nie są w stanie przystosowad się do zmieniających się warunków, co skazuje je na zagładę. Wymieranie gatunków prowadzi do zakłócenia równowagi wielu siedlisk, co odbija się także na człowieku. Musimy pamiętad, że to nie miasto jest naszym właściwym środowiskiem, ale ekosystemy naturalne, które niszczymy. Plakat odwołuje się do znanych oznaczeo związanych z ruchem drogowym, które są powszechnie czytelne i zrozumiałe. Prosta kolorystyka opiera się na zastosowaniu barw podstawowych, które jednocześnie przyciągają uwagę. Pod symbolami zwierząt przedstawionymi na posterze kryją się gatunki obecnie uważane za najbardziej zagrożone wymarciem: Salamandra olbrzymia chioska (Andrias davidianus), Żółw skórzasty (Dermochelys coriacea), Tygrys syberyjski (Panthera tigris altaica), Niedźwiedź polarny (Thalarctos maritimus), Dzięcioł wielkodzioby (Campephilus principalis), Łosoś atlantycki (Salmo salar). Zdając sobie sprawę, że gatunków, które są na wymarciu jest znacznie więcej, starałam się wybrad po jednym przedstawicielu z każdej gromady kręgowców – ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Podobnie jak zły stan dróg czy remonty zmuszają kierowców do zmiany trasy jazdy, tak sytuacja związana ze zmianami klimatu i zmniejszanie bioróżnorodności powinny skłonid ludzi do zmiany polityki w sferze przemysłu, gospodarki oraz zaniechania ekspansywnej urbanizacji. Zrównoważony rozwój to jedyna szansa, byśmy kiedyś sami, jako ludzkośd, nie znaleźli się na liście wymierających gatunków.

Autorka pracy: Agnieszka Siurek