piątek, 23 marca 2012

Technologia a ekologia

W swojej Pracy inspirowałem się tym jaki wpływ na nasza planetę i na nas samych ma nieustanna modernizacja świata, a także rozwój technologiczny.
W naszym życiu coraz większy wpływ ma technologia,rozwój cywilizacji wymusza powstawanie coraz większej liczby urządzeń elektronicznych, bez których już w tej chwili nie potrafilibyśmy funkcjonować. Zwiększają one naszą wydajność, poprawiają komfort życia, pozwalają na prowadzenie badań naukowych, pomagają w opiece nad chorymi.
Elektronika jednak prędzej czy później zużywa się lub psuje i trafia do śmietników.Te odpady elektroniczne są efektem zużywania się naszych komputerów, telefonów komórkowych, sprzętu AGD i innych urządzeń codziennego użytku. Na całym świecie generujemy obecnie 20. milionów ton takich niebezpiecznych dla środowiska i zdrowia śmieci.
Problem polega na tym, że w procesie recyklingu do środowiska trafia wiele zanieczyszczeń w postaci metali ciężkich. Kiedy wdychamy zanieczyszczone nimi powietrze, dostają się do naszych organizmów i kumulują w nich, zaburzając naturalne procesy biologiczne.
Skupiłem się przede wszystkim na mrocznej stronie wpływu technologi na człowieka, czyli cybernetyzacji naszego stylu życia.Istotnym faktem jest tu to,że w przyszłości może dojść do połączenia maszyny z człowiekiem, a co za tym idzie do uzależnieniu człowieka od techniki w podstawowych czynnościach dnia powszedniego. Widzimy taką zależność w światach “cyberpunkowych”.
Często cyberpunk przedstawia przyszłość jako świat niegościnny. Zatłoczone ulice moknące w nieustającym deszczu, a także świat pokryty gęstymi szarymi chmurami przez, które nie przebija się światło słoneczne to chleb powszedni. Większość Ziemi pokryta jest metalem i maszynami, te wszystkie czynniki sprawiały ,że nie istnieje prawie żadna roślinność.
W przyszłości te wszystkie czynniki mogą doprowadzić do całkowitej cybernetyzacji naszego świata co za tym idzie do zniszczenia naturalnego porządku naszej planety , przez co Ziemia przestanie dla nas być “zieloną planetą” a stanie się bardziej podobna do tej z filmu “Mad Max”, czy z powieści typu “cyberpunk”.
Autor pracy: Piotr Fydryszek
Kategoria pracy: Charakteryzacja – projekt postać


1 komentarz: