piątek, 23 marca 2012

…be eco

by być eko, naprawdę nie trzeba dużo. Wystarczy odrobina chęci i samodyscypliny. Niestety większość społeczeństwa o tym nie pamięta, nie przejmując się o lepsze jutro, o przyszłość własnych dzieci. Ludzie potrafią tylko narzekać na globalne fabryki, które wypuszczają tony często toksycznych środków w atmosferę, wodę albo pod ziemię. Mało kto patrzy na własne postępowanie i ratunek matce ziemi, uważając że on sam jeden nic nie zmieni. To nie prawda! Nawet jedna osoba więcej, która zaczyna o to dbać jest kolejnym, wspaniałym krokiem do lepszego jutra.
Przykładem może być tak często bagatelizowany problem, jakim jest nielegalny wysyp śmieci. Ludzie myślą, że kolejny “tylko jeden” papierek po batonie nic nie zmienia. Nikt się nie przejmuje, że ten maleńki papierek będzie rozkładał się w ziemi przez następne 500 lat. A przecież wystarczyło by wrzucić go do odpowiedniego kontenera, które w tym momencie są niemal na każdej ulicy.
Kolejnym problemem, jaki chciałabym poruszyć w mojej pracy są zawrotne zmiany w przesuwaniu się pór roku. Naukowcy po wieloletnich badaniach ze zdumieniem stwierdzili, że na dzień dzisiejszy każda pora roku przesunęła się w czasie o prawie dwa miesiące. To dlatego w grudniu mamy jeszcze piękną jesień, a w marcu mrozy. Wszystko spowodowane jest przez lekkomyślność społeczeństwa i lekceważenie sygnałów, jakie wysyła nam już od kilku lat Ziemia.
W fotografiach mojego autorstwa przedstawiłam tylko kilka problemów dotyczących otoczenia z globalnym skutkiem. Jest ich jednak dużo więcej. Liczę na to, że takie konkursy i nagłaśnianie problemu sprawi, że każdy człowiek zastanowi się nad tym, jak może wyglądać Ziemia w przyszłości. Pomyśli również, jak będą musiały żyć jego dzieci oraz wnuki i zacznie działać już teraz. ZACZNIJMY OD SIEBIE!
Autorka pracy: Joanna Krysztoforska
Kategoria pracy: Fotografia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz