piątek, 23 marca 2012

Przemyt egzotycznych ptaków

Celem pracy było ukazanie okrucieństwa związanego z przemytem ptaków egzotycznych, najczęściej zagrożonych gatunków, które przez ten proceder mogą wyginąć w zupełności i możemy ich nigdy nie zobaczyć.
Ptaki są transportowane najczęściej w plastikowych butelkach. Rozcinany jest bok butelki, który jest zalepiany po włożeniu tam zwierzęcia, dziobem skierowane do otworu z którego się zazwyczaj pije. Ten sposób unieruchamia je na wiele godzin, a zaklejanie dziobów taśmą ma zapobiegać wydawaniu dźwięków. Bardzo często długa podróż wycieńcza i okalecza ptaki, a wiele z nich nie przeżywa nielegalnego transportu. Jednak zysk jest zbyt duży, by nie ryzykować życia tych pięknych stworzeń.
W mojej pracy nie chciałam ukazywać wprost ptaków, ale przede wszystkim połączenie jakie występuje w naturze – kolory stroju modelki kojarzą się z drzewem, a jej twarz jest barwna jak upierzenie ptaków, na głowie ma asymetryczną perukę z liści egzotycznych drzew. Krwawe łzy, rana na policzku i przeraźliwie smutny wyraz twarzy modelki tworzy atmosferę niemego krzyku oraz niemocy w jakiej są te stworzenia.
Jednocześnie jest ubrana w klatkę – pogiętą i zakrwawioną. Bo nikt nie dba czym i jak są one przewożone – liczy się zysk.
Jedno ze zdjęć przedstawia modelkę, która wychodzi z klatki – w moim rozumieniu to nadzieja na uwolnienie ich, na odmianę ich losu. Wszystko zależy od nas.
Autorka pracy: Joanna Wasilewska
Kategoria pracy: Charakteryzacja – projekt postać

1 komentarz: