piątek, 9 marca 2012

Ziemia – do niej należymy, od niej zależymy

Życie na Ziemi jest zagrożone z wielu powodów, z których większość jest związana z działalnością człowieka. Emisje dwutlenku węgla pochodzące z procesu spalania paliw kopalnianych oraz wycinanie lasów doprowadziły do globalnego ocieplenia. Ma to poważne konsekwencje dla naszej przyszłości. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę, wykorzystujmy więc naukę do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą nam w przyszłości żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Moją pracą chce przedstawić problem globalnego ocieplenia, co wiąże się z topnieniem lodowców. Globalne ocieplenie jest prawdopodobnie skutkiem rozwoju przemysłu i motoryzacji. Człowiek, spalając coraz więcej paliw, wycinając lasy i zakładając na ich miejscu miasta, zakłady przemysłowe i pola uprawne, przyczyniła się pośrednio do globalnego ocieplenia i zmiany klimatu. Wprawdzie podwyższenie temperatury nie jest odczuwalne dla człowieka, ale wpływ ocieplenia na planetę może być katastrofalny w skutkach. Może doprowadzić do topnienia pokryw lodowych. Przypuszcza się nawet, że pęknięcie, które pojawiło się w ostatnich latach w pokrywie lodowej Antarktydy Zachodniej jest właśnie wynikiem globalnego ocieplenia. Obszary arktyczne są niezbędną częścią globalnego systemu klimatycznego. W ciągu ostatnich 100 lat atmosfera ocieplała się w tempie dwukrotnie wyższym od dotychczasowej średniej. Pokrywa lodowa na morzach gwałtownie się zmniejszyła, a któregoś lata pod koniec obecnego stulecia może całkowicie zniknąć. Topnienie arktycznych lodów wywrze poważny wpływ na życie wielu ludzi, eksploatację nieodnawialnych zasobów, takich jak ropa i gaz, a także rybołówstwo i żeglugę.

Aby powstrzymać globalne ocieplenie można obniżyć temperaturę ogrzewania mieszkania lub ograniczyć zużywanie energii elektrycznej ograniczenie zużycia paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny. Można tego dokonać na przykład chodząc do pracy czy szkoły pieszo (lub jeżdżąc rowerem), zamiast jeździć samochodem. Można także zdecydować się na podróżowanie komunikacją publiczną. Powinniśmy wyłączać nieużywane urządzenie elektryczne a także niepotrzebne światło. Instalować na dachach domów kolektory i baterie słoneczne wykorzystujące promieniowanie słoneczne. Społeczeństwo powinno natomiast inwestować w elektrownie słoneczne i wiatrowe.

Odkrywajmy naturę, cieszmy się nią ale pamiętajmy o tym by ją chronić.

Autorka pracy: Katarzyna Malczewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz